05. 07. Thursday / perşembe

18:00 – Slovakia

Ivana Dobrakovová:

19:00 – Turecko

Nedim Gürsel: The Conqueror from Paris


06. 07. Friday / cuma

18:00 – Slovakia

Juraj Červenák:

19:00 – Turecko

Ayfer Tunç: The Satire of The Thousand and One Nights


07. 07. Saturday / cumartesi

18:00 – Slovakia

Jana Bodnárová:

19:00 – Turecko

Gonca Özmen: POETRY


08. 07. Sunday / pazar

18:00 – Czechia

Alena Mornštajnová:

19:00 – Turecko

Gökçenur Ç.: With All the Words on the Back


09. 07. Monday / pazartesi

18:00 – Czechia

Michal Viewegh:

19:00 – Turecko

Gaye Boralioğlu:


10. 07. Tuesday / salı

18:00 – Czechia

Arnošt Goldflam: The Material He Has

19:00 – Turecko

Murat Uyurkulak: Fury and Passion


11. 07. Wednesday / çarşamba

18:00 – Czechia

Jana Orlová & Petr Čichoň:

19:00 – Turecko

Aslı Perker: Delicacies


12. 07. Thursday / perşembe

18:00 – Poland

Zbigniew Machej: Cieszyn, Tranoscius, songs

19:00 – Turecko

Haydar Ergulen: Gazel Here, Gazel There


13. 07. Friday / cuma

18:00 – Czechia

Lucie Faulerová:

19:00 – Turecko

Çiler İlhan: Einstein Between the Lines


14. 07. Saturday / cumartesi

18:00 – Poland

Katarzyna Boni: Workshops of Death

19:00 – Turecko

Oya Baydar: The Classic


15. 07. Sunday / pazar

18:00 – Slovakia

Ľubomír Bendzák:

19:00 – Turecko

Ayşegül Çelik:



17. 07. Tuesday / salı

18:00 – Slovakia

Silvester Lavrík:

19:00 – Turecko

Saygın Ersin: Absolute Taste


18. 07. Wednesday / çarşamba

18:00 – Poland

Paweł Sołtys: The Richness of Language Imagination

19:00 – Turecko

Necla Kelek: I Love My Nose


19. 07. Thursday / perşembe

18:00 – Czechia

Petra Dvořáková:

19:00 – Turecko

Murat Özyaşar: Yellow Laughter


20. 07. Friday / cuma

18:00 – Slovakia

Stanislav Rakús:

19:00 – Turecko

Murathan Mungan: The Word Virtuoso


21. 07. Saturday / cumartesi

18:00 – Slovakia

Marián Milčák:

19:00 – Turecko

Haydar Karataş: Zaza


22. 07. Sunday / pazar

18:00 – Ukraine

Dmytro Lazutkin: Black Belt for Poetry

19:00 – Turecko

Özgür Mumcu: A Peace Machine


23. 07. Monday / pazartesi

18:00 – Ukraine

Victoria Amelina: Only Literature

19:00 – Turecko

Pelin Özer: Haiku and Other Indulgences


24. 07. Tuesday / salı

18:00 – Poland

Jerzy Kronhold: Address in the Darkness

19:00 – Turecko

Behçet Çelik: The Art of the Short Story


25. 07. Wednesday / çarşamba

18:00 – Czechia

Vratislav Maňák: …I Want My Stories To Breathe

19:00 – Turecko

Faruk Duman: Night Music for Dogs


26. 07. Thursday / perşembe

18:00 – Slovakia

Dušan Vicen: One Conspicuously Intelligent Writer

19:00 – Turecko

Sema Kaygusuz: The Fall of Prayers


27. 07. Friday / cuma

18:00 – Poland

Weronika Gogola: The truth has a thrusting power

19:00 – Turecko

Bora Abdo:


28. 07. Saturday / cumartesi

18:00 – Czechia

Vít Kremlička:

19:00 – Turecko

Lale Müldür: Oriental Lyric Poetry


29. 07. Sunday / pazar

18:00 – Slovakia

Valerij Kupka:

19:00 – Turecko

İskender Pala: The Prince of Divan poetry


30. 07. Monday / pazartesi

18:00 – Slovakia

Michal Hvorecký:

19:00 – Turecko

Hatice Meryem: Husband as a Fly


31. 07. Tuesday / salı

18:00 – Slovakia

Jakub Juhás: The Charm of Jasenina

19:00 – Turecko

Şebnem İşigüzel: Talented, Fearless


01. 08. Wednesday / çarşamba

18:00 – Ukraine

Ostap Drozdov: Agitator no. 1 and no. 2

19:00 – Turecko

Yadé Kara:


02. 08. Thursday / perşembe

18:00 – Czechia

Martin C. Putna: Always In The Minority

19:00 – Turecko

Tarik Tufan: Where We Are Not at Home


03. 08. Friday / cuma

18:00 – Slovakia

Petra Nagyová-Džerengová:

19:00 – Turecko

Sedat Demir:

Actual

Festivalový spot